Hodně mé historie naštve: Tichá inkluzivita NBC’s Timeless

Nadčasové klíčové umění: Abigail Spencer jako Lucy Preston, Matt Lanter jako Wyatt Logan, Malcolm Barrett jako Rufus Carlin

V televizi je místo, kde je rozmanitost a inkluze neustále přítomná, kde ženy a jiné než bílé postavy nejsou definovány jejich rasou nebo pohlavím, kde je komplex bílého spasitele doslova motivací Velkého zla a kde to všechno děje se tiše, sotva zjevným společensko-politickým komentářem. Toto místo je dobrodružstvím NBC pro cestování v čase Nadčasový , a jsem z toho stejně překvapen jako vy.

Pro ty z vás, kteří se nedívají - a soudě podle hodnocení show, to je pravděpodobně většina z vás - předpoklad Nadčasový je krásně klasický ve své jednoduchosti. Connor Mason (Paterson Josephy), bohatý, samotářský génius, vymyslí stroj času, který je okamžitě ukraden darebákem zjevně pekelně zaměřeným na měnící se historii. Vláda tedy přijme tým, který ho zastaví: Lucy (Abigail Spencer), profesorka historie, Wyatt (Matt Lanter), voják, a Rufus (Malcolm Barrett), inženýr, který jako jediný může pilotovat zbývající stroj času ( protože jsou přirozeně dva). Procházejí časem, mají spoustu dobrodružství a osobních dramat a nakonec zjistí, že ten, koho honí, se ve skutečnosti snaží zastavit nemovitý baddy, temná organizace, která se snaží manipulovat historii s vlastními konci.

Navzdory této hluboce retro premise a stylu Nadčasový vyhýbá se většině tropů spojených se žánrem a místo toho sestavuje jedno z nejrůznějších obsazení v síťové televizi. Ze tří hrdinů je pouze jeden (Wyatt) bílý a mužský a Lucy je de facto protagonistka, ne on. Hlavní vedlejší roli tvoří černoch (výše zmíněný génius miliardáře) a dvě barevné ženy - z nichž jedna, agent Christopher (Sakina Jaffrey), má v celé show pozici nejvyšší institucionální autority.

Nadčasový je do značné míry dokonalým protiargumentem pro všechny, kteří trvají na tom, že rasismus, sexismus, homofobie atd. jsou přijatelné nebo nezbytné v historických dramatech (nebo kvazihistorických fantaziích), protože právě tak to bylo tehdy! Tým prošel uplynulými třemi stoletími a Lucy ani jednou nehrozilo znásilnění - vraždou a mučením, stejně jako ostatním týmem, jistě, ale nikdy jí nehrozilo genderově specifickým způsobem. Rufus mezitím vytvořil uměleckou formu z ironického komentáře rasismu dané éry: Zachraňujeme historii bohatých bělochů - hodně z mé historie je naštvaná. Jeho zastavení šíření se pohybují od směšných (rozdávání Čerstvý princ Bel-Air ústřední melodie jako báseň Langstona Hughese s mluveným slovem) do eposu, jako když dal ve 30. letech v pilotovi rasistickému strážci tento chvástání:

Jsem v prokleté době kamenné, ale chlape, doufám, že budeš žít dlouhý a dlouhý život. Dost dlouho na to, abychom viděli namočeného Michaela Jordana, tanec Michaela Jacksona, úder Mika Tysona - opravdu, každý černoch jménem Michael! Úř. Jo, vystupuje. Oh, udělal to, ale je nám to jedno! A Obama je prezident. 2008. To pro tebe bude sát! Doufám, že to všechno uvidíte, protože budoucnost není na vaší straně, chlapec .

Jedná se o show, která dokáže projít po laně mezi veselými historickými geek-outy a špičatými připomínkami, že tyto romantizované minulé epochy byly pro většinu populace něčím jiným než romantickým a okouzlujícím.

Navzdory tomu Nadčasový je druh pořadu, který nezaradí rasu ani pohlaví svých postav do popředí jejich dějových linií. Příběhy Rufuse a Masona nejsou o protože jsou černoši, jde o to, být inženýrem svázaným s mnohem aktivnější a děsivější prací, a být miliardářem, který vynalezl Pandořinu skříňku problémů. Agentka Christopherová, vládní agentka, která dohlíží na mise, nikdy nezpochybnila její autoritu na základě pohlaví nebo rasy - není to ani naznačeno. Jiya (Claudia Doumit), technologická expertka týmu, je nejchytřejší osobou v místnosti v daném okamžiku, ale jen zřídka, pokud vůbec, je rozruch způsobena tím, že je WOC v oboru STEM; staráme se více o její vztah s Rufusem a její halucinace způsobené cestováním v čase. A zatímco Lucyino dlouholeté napětí „vůle-ne-oni“ s Wyattem je oblíbená zápletka, nikdy v jejím příběhu nevládne ani ji nezmění v The Love Interest ™. Ve skutečnosti bych hádal, že je to přesně tak proč diváci se spojí s romantickým subplotem, protože je to jen to: subplot, který se vyvinul organicky z chemie postav, místo aby byl od začátku telegrafován.

Není pochyb o tom, že je důležité, aby existovaly příběhy, které jsou konkrétně o zkušenosti postav, které nejsou rovné, cis, běloši, zejména ve sféře sci-fi / fantasy, která má takovou historii přímých bílých mužských protagonistů zachraňujících den. Ukazuje jako Černý blesk nebo pozdní bědování Agentka Carterová a filmy jako Zázračná žena a Černý panter jsou průkopnické a mimořádně nutné. Ale je také osvěžující, zejména v žánrové televizi, mít inkluzivitu a rozmanitost, která je zcela neformální. Pokušení může tak často spočívat v upřednostnění identity před znakem, aby bylo možné poukázat na zacházení s marginalizovanou skupinou, ale to může také někdy mít účinek boxování postav nebo umožnit autorům cítit, že svou povinnost splnili, jakmile Zahrnoval jsem jejich žeton menšinového pomocníka.

Nadčasový není show o rozmanitost nebo marginalizované skupiny, ale neustále a záměrně vtahuje tyto hlasy do samotné DNA svého vyprávění. I když jde o historické postavy, epizody se častěji zaměřují na postavy, které byly součástí marginalizovaných komunit (Wendell Scott), které jsou obvykle považovány spíše za periferní postavy než za historické A-listery (syn Abrahama Lincolna, milenka JFK), nebo oboje. Samotný koncept seriálu je v rozporu s myšlenkou vyvolených, kteří jsou tak často spasiteli bílých mužů - zastřešující darebáci jsou ve skutečnosti organizací ovládanou bílými muži, kteří si, zdá se, myslí, že jsou vyvolenými k záchraně a prořezání lidstva k jeho nejlepším prvkům— zachvění . Může to být retro dovádění, které se nebere příliš vážně, ale to dovolilo Nadčasový tiše popředí své rozmanité hlasy a neopěvované hrdiny.

(obrázek: NBCUniversal)

Amanda Prahl je dramatička, textařka a spisovatelka na volné noze s regionálními a univerzitními divadelními kredity, bylines na HowlRound, BroadwayWorld, Slate a PopSugar a silné názory na Doktor kdo . NásledovatAmandana Twitteru @storyolog_ap .